Dieta Dukana

Dieta Dukana
Dieta Dukana jest jedną z najlepszych diet pozwalających szybko schudnąć, ale jest nieco skomplikowana. Wyjaśniamy Ci to, abyś mogła zacząć chudnąć już dziś.

Dieta Dukana na szybką utratę wagi

Dieta Dukana to chyba najbardziej znana dieta na świecie. Duża liczba celebrytów, aktorek i piosenkarzy, którzy ją śledzą, jest tylko jednym z dowodów na to. Ale jakie są jej sekrety i jak zacząć na niej chudnąć? Zamierzamy udzielić ci odpowiedzi.

Dieta odchudzająca dr Dukana to system żywieniowy, który proponuje dietę bogatą w białka i bardzo ubogą w tłuszcze i węglowodany, coś na wzór podstawowego (pierwotnego) pożywienia gatunku ludzkiego: białka i warzyw.

Ta szybka dieta odchudzająca zawdzięcza swoją nazwę doktorowi Pierre'owi Dukanowi, francuskiemu dietetykowi, który napisał książkę: "Je ne sais pas maigrir" (w Hiszpanii nosi ona nazwę: "Nie mogę schudnąć"). W tej książce dr Dukan proponuje dietę opartą na pokarmach pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Jest to słynna dieta Dukana. Przyjrzyjmy się jej szczegółowo. 

Fazy

Dieta Dukana podzielona jest na kilka faz (4), których należy dokładnie przestrzegać, aby uzyskać najlepsze efekty i szybko schudnąć. Problemem dla wielu osób, które twierdzą, że nie schudną na tej diecie, jest to, że aby schudnąć, trzeba przestrzegać tych czterech faz, jedna po drugiej.

Przyjrzyjmy się 4 fazom niezbędnym do szybkiego schudnięcia:

Faza początkowa lub ataku (średni czas trwania 5 dni): tylko białko.

Pierwsza faza jest bardzo skuteczna (nigdy nie dłużej niż 10 dni i bez nadzoru lekarskiego), jest to faza szokowa i stracisz bardzo znaczną ilość kilogramów i centymetrów.

Można spożywać następujące produkty:


 • Cielęcina i cały drób (z wyjątkiem kaczek i gęsi, i zawsze bez tłuszczu i skóry).
 • Wszystkie ryby i owoce morza (odtłuszczone).
 • Ponadto: szynka, jajka, odtłuszczone mleko (ćwierć litra dziennie) i niskotłuszczowe produkty mleczne.
 • Konieczne jest wypijanie 1,5 litra wody dziennie, aby wyeliminować toksyny, lub dowolnego naparu: kawy, herbaty czy mate.
 • Zabronione jest spożywanie węglowodanów (owoce, ryż, chleb, zboża) i lipidów (olej, masło, tłuste ryby).
 • Faza wprowadzania warzyw (lub faza "rejsu")

Można jeść pokarmy z fazy początkowej (czyste białko), a na końcu dodaje się warzywa. Najlepiej jeden dzień czystego białka i jeden dzień białka i warzyw.

Faza ta powinna być kontynuowana do momentu utraty pożądanej ilości kilogramów.

Warzywa, które można spożywać: pomidor, rzodkiewka, bakłażan, seler, pieczarki, papryka, szpinak, endywia, zielona fasolka, kapusta, cukinia, pory, ogórek itp. w sałatkach wszelkiego rodzaju.
 • Zabronione: ziemniaki, ryż, groch, soczewica, karczochy, kukurydza i awokado.
 • Faza trzecia: konsolidacja. Powrót do zrównoważonej diety

Faza konsolidacji trwa 10 dni na każdy utracony kilogram. Żeby było jaśniej: jeśli schudliśmy 10 kilogramów, to należy to robić przez 100 dni.

W tej fazie dodaje się 2 kromki chleba dziennie, 1 kawałek owocu, ser, 2 razy w tygodniu skrobię i 2 "galowe" posiłki.
Faza stabilizacji: normalna dieta

Ten etap polega zasadniczo na wybraniu jednego dnia w tygodniu jako dnia proteinowego: to znaczy, że w tym dniu należy spożywać tylko pokarmy z pierwszej fazy diety.

Dr Dukan zaleca również spożywanie Otrębów Owsianych we wszystkich Fazach:


 • Atak: 1 i pół łyżki stołowej
 • Rejs: 2
 • Konsolidacja: 2 i pół (choć w książce "Nie mogę schudnąć" jest napisane 2, Dukan w niektórych wywiadach mówi o 2 i pół).
 • Stabilizacja: 3
Ta szybka dieta odchudzająca powinna być zawsze wykonywana pod okiem naszego endokrynologa lub dietetyka, bo choć wydaje się być bardzo skuteczna (jeśli chodzi o szybką utratę wagi), to są osoby, które nie powinny jej stosować, lub robić to z dużą ostrożnością (cukrzycy, osoby z wysokim cholesterolem), bo w pierwszej fazie może podnieść cholesterol ze względu na nadmierne spożycie białek.

W poniższych linkach znajdziesz inne szybkie diety odchudzające, które również są bardzo skuteczne, a nawet prostsze i łatwiejsze do przestrzegania niż dieta Dukana.
Category: Diety